Historia e dhimbeshme e familjes dhe binjakeve që u shua nga termeti….


Avokati Uğur Uçurum (43), i cili humbi jetën në shtëpinë e tyre të shkatërruar në Adana, të góditur nga tërmeti në Pazarcik, u varrós krah për krah me gruan dhe fëmijët binjakë. Avokati Uğur Uçurum (43), gruaja e tij Gökçe Köse Uçurum (42) dhe binjakët e tij Yağız (10) dhe Yağmur (10).

Si rezultat i punës së kërkim-shpëtimit të kryer ditën e djeshme u gjetën trupat e nënës, babait dhe binjakëve të tyre. Trupat e familjes Uçurum, të cilët u dërguan në mórgun e spitalit, janë dorëzuar sot tek familjarët e tyre. Arkìvolet e nënës, babait dhe binjakëve të sjellë në varrezat e Kabasakalit në rrethin e Çukurovës u vendosën krah për krah në gurin e musallës dhe falja e xhenazes u krye veçmas.

Numri i të vdekurve nga tërmetet Turqi-Siri fatkeqësisht ka shkuar në gati 44 mijë. Autoritetet turke thonë se të paktën 38 mijë e 44 njerëz janë vrarë në vend. Qeveria siriane dhe Kombet e Bashkuara thonë se më shumë se 5 mijë e 800 njerëz kanë vdekur atje. OKB-ja ka nisur një apel për 1 miliard dollarë ndihmë për të ndihmuar viktimat e tërmetit në Turqi.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *