Humbi familjen dhe lindi nen rrenoja. Femija perfundon ne duart e xhaxhait te saj.


Foshnja e lindur nën rrënoja në Sirinë veriore këtë muaj, e që humbi të gjithë familjen e tij në tërmetin e 6 shkurtit është bashkuar me të afërmit e tij të vetëm të mbetur, tezen dhe xhaxhain e tij, pasi prindërit, vëllezërit e motrat e tij më të vegjël u vranë.

Në videot e postuara në faqet e rrjeteve sociale ditët e fundit, një shpëtimtar mund të shihet duke u ngjitur poshtë një kodre rrënojash duke mbajtur një foshnjë të vogël dhe të pluhurosur në krahë. Më vonë u konstatua se vajza e porsalindur ishte fëmija i Abdullah dhe Aphra Mleihan. Të dy u vranë, së bashku me fëmijët e tyre të tjerë, në qytetin Jadaris të kontrolluar nga rebelët në provincën Aleppo.

Foshnja u shtrua në spital në Xhihan derisa mjekët ishin në gjendje të identifikonin të afërmit e tij. Sot, halla nga babai i Khalas, Hala dhe burri i saj Khalil al-Sawadi më në fund morën mbesën e tyre, të cilën e quajtën Afraa, pas nënës së saj të vdekur.

Kjo vajzë do të thotë shumë për ne sepse nuk ka mbetur askush nga familja e saj. Ata do të mbahen mend nga unë, tezja e saj dhe të gjithë të afërmit në fshatin e nënës dhe babait të saj, përmes saj ”, tha Sawadi.

Xhaxhai mbante Aphraan, të mbështjellë me një batanije rozë, në njërën dorë dhe vajzën e tij të porsalindur, Ataan, të mbështjellë me blu, në tjetrën. Ataan lindi tre ditë pas tërmetit dhe Sawadi tha se do t’i rriste vajzat së bashku.

“Kishte procedura ligjore për të konfirmuar marrëdhënien tonë, si dhe një test të ADN-së”, shpjegoi ai.

Më shumë se 5,800 njerëz janë vrarë në Siri që nga tërmeti i 6 shkurtit – shumica në zonat e kontrolluara nga rebelët. Jadaris, ku jetojnë Sawadi, është një nga qytetet më të goditura.

Dëme të mëdha kanë ndodhur edhe në qytetet e kontrolluara nga regjimi i Damaskut. Një grua lindi në Aleppo gjatë tërmetit dhe tha se foshnja e saj “e ktheu në jetë”.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *