Tragjedi e rëndë! Më i forti në 100 vite, tërmet 7.8 ballë në Turqi, mbi 237 viktima


Turqia është goditur mëngjesin e sotëm një nga tërmet i fuqishëm, 7.8 ballë i shkallës rihter, ndërsa raportohet për mbi 237 të vdekur dhe mbi 639 të plagosur, ndërsa vijojnë operacionet e kërkim-shpëtimit.

Tërmeti me magnitudë 7.8 goditi pak pas orës 4 të mëngjesit të së hënës me orën lokale, 23 kilometra (14.2 milje) në lindje të Nurdagi, provincën Gaziantep, në një thellësi prej 24.1 kilometrash (14.9 milje), tha Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS). Nurdagi ndodhet përgjatë kufirit Turqi-Siri dhe tërmeti u ndje në disa vende të rajonit, duke përfshirë Sirinë dhe Libanin.

Pasgoditje të forta janë ndjerë në Turqinë jugore dhe qendrore, ku rreth 11 minuta pas goditjes së tërmetit kryesor, pasgoditja më e fortë prej 6.7 ballë goditi rreth 32 kilometra (20 milje) në veriperëndim të epiqendrës së tërmetit kryesor.

Një tjetër tronditje e fortë me magnitudë 5.6 ka ndodhur 19 minuta pas tërmetit kryesor. Ky është tërmeti më i fortë që godet vendin në 100 vitet e fundit.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *