Ky është çmimi i iPhone 14 dhe 14 plus


Apple ka prezantuar iPhone 14 dhe 14 Plus, duke ruajtur pjesën më të madhe të dizajnit të iPhone 13 – duke përfshirë çipin e gjeneratës së mëparshme A15 Bionic.

Modelet amerikane të iPhone 14 eliminojnë gjithashtu tabakën fizike të SIM-it, duke futur të gjitha në eSIM.

 

 

Modeli standard i iPhone 14 fillon nga 799 dollarë dhe 14 Plus fillon nga 899 dollarë.

Paraporositë do të fillojnë më 9 shtator; 14 -shi standard më 16 shtator dhe 14 Plus mbërrin më vonë në treg, më 7 tetor.

Apple thotë se mund të duhen më pak se 15 sekonda për të dërguar një mesazh.

 

 

Është gjithashtu e mundur të përdorësh aplikacionin Find My për të ndarë vendndodhjen pa dërguar një mesazh. Është falas për dy vjet me modelet iPhone 14.

Në pjesën e përparme të kamerës, ekziston një kamerë kryesore ultra e gjerë dhe e re 12 megapikselë me hapje f/1.5 dhe stabilizim të bazuar në sensor.

 

 

Apple pretendon se ka një përmirësim prej 49 për qind në cilësinë e imazhit në dritë të ulët dhe thotë se Modaliteti i Natës është dy herë më i shpejtë tani.

Ekziston gjithashtu një kamerë e re TrueDepth 12 megapikselë me fokus automatik në pjesën e përparme.

Apple thotë se po aplikon gjithashtu përpunimin e imazhit Deep Fusion në linjën e imazhit, duke përmirësuar performancën në dritë të ulët dhe interpretimin e ngjyrave, një teknologji që po e quan “Motor Fotonik”.

 

 

Regjistrimi i videos merr gjithashtu një modalitet të ri stabilizimi të quajtur Modaliteti i Veprimit që përdor të gjithë sensorin për një qëndrueshmëri të tillë.

Debutimi i iPhone 14 vjen në një moment unik: inflacioni po rrit çmimin e absolutisht çdo gjëje – duke përfshirë teknologjinë e konsumatorit – dhe buxhetet e familjeve janë zbehur.

 

 

Google ka nisur një fushatë publike duke i kërkuar Apple të miratojë standardin e saj të hapur për mesazhe.

Dhe kompania duhet të përballet me faktin se njerëzit në SHBA thjesht nuk duan një iPhone të vogël, pavarësisht përpjekjeve të saj për të shitur një të tillë gjatë dy viteve të fundit.

Gjithçka zbret në një sasi të pazakontë presioni ndërsa Apple organizon zbulimin vjetor të iPhone nga kampusi i saj i shkëlqyeshëm i Silicon Valley, shkruan theverge.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *