Njihuni me 15 njerëzit më të pasur në historinë e njerëzimit, kush kryeson listën (FOTOT)


Paratë mund të mos ju blejnë lumturinë, por të gjithë kanë ëndërruar të jenë të pasur në një moment të jetës së tyre.

Aftësia për të blerë çdo gjë që keni dashur ndonjëherë është një ide tërheqëse që vetëm 1% e elitës në botë mund ta bëjë.

Çdo vit publikohen lista të ndryshme nga burime të ndryshme duke renditur individët më të pasur në botë

Por kush ishin njerëzit më të pasur në historinë e njerëzimit.

Abcnews.al ju sjell më poshtë listën me 15 personat që konsiderohen si më të pasurit në gjithë historinë njerëzore.

15. RICHARD FITZALAN KONTI I 10-TË I ARUNDEL

Numri 15 në listë është një fisnik dhe pronar tokash i shquar anglez i shekullit të 14-të, Richard Fitzalan, i cili njihej gjithashtu si Konti i 10-të i Arundel. Fitzalan ishte një udhëheqës ushtarak që luftoi në luftëra të tilla si Luftërat e Dyta të Pavarësisë së Skocisë në Skoci dhe lufta njëqindvjeçare në Francë. Ai arriti në kontinentin e Surrey dhe grumbulloi një pasuri kaq të madhe sa i dha hua mbretit Eduard III. Në kohën e vdekjes së tij në 1376, pasuria e tij arriti në 118.6 miliardë dollarë në paratë e sotme.

14. JOHN JACOB ASTOR

I katërmbëdhjeti në listë renditet biznesmeni dhe investitori gjermano-amerikan John Jacob Astor. Ai i kaloi vitet e tij të formimit duke udhëtuar, pasi kishte lindur në Gjermani, u transferua në Britani dhe më në fund u vendos në Shtetet e Bashkuara. Ai ndërtoi një monopol në tregtinë e leshit duke krijuar një perandori biznesi që shtrihej nga Bregu i Paqësorit deri në rajonin e Liqeneve të Mëdha në Kanada. Kur leshi i parë filloi të bjerë në kërkesë, ai diversifikoi portofolin e tij duke investuar në pasuri të paluajtshme në Nju Jork në 1799. Ai ishte gjithashtu një mbrojtës i madh dhe me ndikim i arteve. John Jacob Astor ka gjithashtu dallimin si multimilioneri i parë në Shtetet e Bashkuara. Vlera e tij neto ishte 121 miliardë dollarë.

13. WILLIAM DE WARENNE

Fisniku William de Warenne, krijoi titullin e fisnikërisë nën sundimin e trashëgimtarit të Uilliam Pushtuesit, William II Rufus. William de Warenne ishte një udhëheqës ushtarak anglez, të cilit iu dhanë trakte të mëdha toke për shkak të shërbimit të tij gjatë betejës së Hastings. Me origjinë nga Normandia, ai u shpërblye me prona në Sussex Norfolk dhe Yorkshire. Kjo tokë e kombinuar kishte vlerë ekuivalente prej 146.13 miliardë dollarësh në kohën e vdekjes së tij.

12. BILL GATES

Numri 12 në listë na sjell në ditët moderne dhe një emër të njohur. Bill Gates është njeriu më i pasur i gjallë në Amerikë, si dhe njeriu më i pasur në botë sot. Ai themeloi Microsoft-in me Paul Allen në 1975, i cili më pas dominoi epokën e kompjuterit personal me sistemin operativ Windows. Ai mbajti aksionet e Microsoft-it dhe në kulmin e flluskës dot-com që e çoi vlerën e tij neto në 101 miliardë dollarë. Në dollarët e sotëm, kjo do të ishte ekuivalenti i 136 miliardë dollarëve. Pasuria e tij aktuale neto është rreth 86 miliardë dollarë, por për një kohë atje ai ka thyer top 15 në histori. Ai ia kushtoi pasurinë e tij filantropisë duke dhuruar 28 miliardë dollarë që nga viti 2013.

11. ALAN RUFUS

Duke udhëtuar për në shekullin e 11-të, ne bashkohemi me një tjetër fisnik nga Normandia që pushtoi Britaninë. Alan Rufus iu bashkua xhaxhait të tij William Pushtuesit gjatë atij pushtimi dhe u mbiquajt Alan “The Red” Rufus. Për shërbimin e tij, atij iu dhanë 250,000 hektarë tokë nga Yorkshire në Londër, si dhe Kalaja Richmond në North Yorkshire. Ky është një shembull tjetër i pasurisë ekstreme për shkak të pushtimit të Anglisë nga William I. Pasuria e vlerësuar e Alan Rufus kur vdiq ishte 11,000 £ dhe arrinte në 7% të PBB-së së Anglisë në atë kohë. Në dollarët e sotëm do të ishin 149 miliardë dollarë.

10. CORNELIUS VANDERBILT

Cornelius Vanderbilt ishte një nga industrialistët më të famshëm dhe më të pasur në historinë amerikane, si dhe amerikani i katërt më i pasur ndonjëherë. I njohur si Commodore, ai bëri pasurinë e tij të parë në industrinë e anijeve me avull. Ai po ia dilte mirë në atë industri, por vetëm në moshën 70-vjeçare ai arriti majat e larta të pasurisë së tij kur vendosi të investonte në hekurudha. Pasuria e tij u shumëfishua dhe u rrit aq shumë sa në kohën e vdekjes arriti në 185 miliardë dollarë në paratë e sotme.

9. HENRI FORD

Ndërsa Vanderbilt ishte amerikani i katërt më i pasur ndonjëherë, themeluesi i kompanisë motorike Ford, Henry Ford, sapo e zëvendësoi atë. Ford revolucionarizoi industrinë e automobilave përmes përdorimit inovativ të linjave të montimit, uljes së çmimit të automjeteve dhe eliminimit të nevojës për trajnime të specializuara për të ofruar një automjet të prodhimit në masë. Modeli T nënkuptonte se familjet amerikane, të cilat më parë mund të përballonin vetëm një kalë dhe karrocë, tani mund të hynin në revolucionin e automobilave. Kur u përshtat për inflacionin, pasuria e tij neto ishte 188 miliardë dollarë në kohën e vdekjes së tij.

8. MUAMAR GADAFI

Muammar Gaddafi kontrolloi Libinë me një grusht të hekurt. Ai ishte një revolucionar famëkeq që sundoi vendin për dyzet vjet pasi mori pushtetin në një grusht shteti në vitin 1969. Ai u kap dhe u torturua për vdekje në fund të Luftës Civile Libiane në 2011, pas së cilës filluan të dalin raporte se ai ishte fshehurazi personi më i pasur në planet. Mbi 70 miliardë dollarë u gjetën në llogaritë e bankave të huaja dhe u investuan vetëm në pasuri të paluajtshme. Së bashku, ai e rriti në mënyrë të qëndrueshme vlerën e tij neto gjatë atyre 40 viteve në 200 miliardë dollarë në kohën e vdekjes së tij.

7. UILLIAM PUSHTUESI

Alan “The Red” Rufus u shfaq më herët në këtë listë me një vlerë prej 149 miliardë dollarësh, por kjo u zbeh nga xhaxhai i tij Uilliam Pushtuesi. Siç mund ta merrni me mend nga emri i tij, ai e ndërtoi pasurinë nga pushtimi i mbretërive më të dobëta dhe ndërtimi i një Perandorie të cilën e sundoi për 20 vjet. Ai pushtoi Anglinë në 1066 dhe vazhdoi të sundonte deri në vdekjen e tij në 1088 pas së cilës djali i tij William II Rufus e pasoi atë. Në atë kohë, vlera e tij neto e vlerësuar ishte rreth 230 miliardë dollarë në dollarët e sotëm, e cila më pas u nda midis djemve të tij kur ai vdiq.

6. MIR OSMAN ALI KHAN, ASAFF JAH VII

Mir Osman Ali Khan Bahadur sundimtar i shtetit princëror të Hyderabad dhe Berar në Indi nga 1948 deri në 1967. Ai ishte sundimtari i fundit i shtetit përpara se të bëhej pjesë e Indisë pasi vendi fitoi pavarësinë e tij nga Perandoria Britanike. Në atë kohë, ai ishte njeriu më i pasur në botë dhe pasuria e tij i detyrohej metaleve të çmuara, duke përfshirë miliona dollarë ar dhe miliarda dollarë në bizhuteri. Ai zotëronte 50 Rolls Royce dhe përdori Jacob Diamond, një diamant prej 95 milionë dollarësh në paratë e sotme, si një peshë letre në zyrën e tij. Kur u përshtat për inflacionin, pasuria e tij neto ishte rreth 240 miliardë dollarë në kohën e vdekjes së tij.

5. NIKOLAI ALEXANDROVICH ROMANOV

Duket se një prirje në këtë listë është se ka dy mënyra për të qenë një nga njerëzit më të pasur të historisë: të jesh një biznesmen ose kreu i shtetit. Numri 5 në listën tonë është lideri rus Nikolai Alexandrovich Romanov, i njohur gjithashtu si Car Nikolla II i Rusisë, i cili sundoi nga viti 1894 deri në 1917. Ndryshe nga të gjithë të tjerët në listë, megjithatë, ai u kanonizua pas vdekjes së tij nga kisha ortodokse ruse e cila gjithashtu e bën atë shenjtorin më të pasur në historinë njerëzore. Ai dhe e gjithë familja e tij u vranë kur revolucionarët bolshevik e përmbysën atë dhe i hapën derën komunizmit. 900 milionë dollarët e tij në kohën e vdekjes do të kishin vlerën e 300 miliardë dollarëve sot.

4. ANDREW CARNEGIE

Duke u kthyer tek industrialistët nga liderët botërorë, vijmë te Andrew Carnegie. I lindur në vitin 1835 në Skoci, ai u transferua në Amerikë si fëmijë dhe krijoi pasurinë e tij duke filluar me investimet në hekurudha, ura dhe kanale nafte dhe përfundimisht e la në ndërtimin e kompanisë Carnegie Steel në Pittsburgh. Ai ia shiti atë kompani JP Morgan në vitin 1901 për 480 milionë dollarë që do të ishin 310 miliardë dollarë në dollarët e sotëm. Më pas, ai ia kushtoi kohën dhe paratë e tij për bamirësi.

3. FAMILJA ROTHSCHILD

Ndryshe nga të gjithë të tjerët në këtë listë, ne po përfshijmë të gjithë Rothchildët në vend të një individi të vetëm. Kjo familje bankierësh vjen nga Frankfurt i Gjermanisë dhe janë njerëzit më të pasur në botë sot. Vlera e tyre neto është mjaft e vështirë të përcaktohet për shkak të zotërimeve të tyre të mëdha, por sipas vlerësimeve, pasuria e tyre arrin në rreth 350 miliardë dollarë. Megjithatë, shumë njerëz besojnë se kontrollojnë mbi 1 trilion dollarë në asete bankare dhe vetëm pasuri të paluajtshme duke i bërë ata një nga familjet më të fuqishme në botë.

2. JOHN D. ROCKEFELLER

John D. Rockefeller është amerikani i vetëm më i pasur që ka jetuar ndonjëherë dhe miliarderi i parë i vendit. Ai ishte manjati i naftës që kishte themeluar Standard Oil në 1870, por u tërhoq nga ajo në fillim të shekullit në mënyrë që të ndiqte filantropinë, duke dhuruar para për spitalet dhe shkollat ​​së bashku me themelimin e Universitetit të Çikagos. Standard Oil ishte aq masiv sa u shpall monopol dhe u nda në kompani më të vogla si Amoco, Conoco, Chevron dhe ExxonMobil. Pasuria neto e Rockefeller ishte 400 miliardë dollarë.

1. MANSA MUSA I

Njeriu më i pasur në tokë në të gjithë historinë njerëzore ishte Mansa Musa I, sundimtar i vendit afrikan të Malit nga viti 1312 deri në 1337. Pasuria e vendit rrjedh nga prodhimi i arit dhe kripës. Ai ishte aq i pasur sa që kur bëri pelegrinazhin e tij në Mekë, dhjetëra deve mbanin qindra paund ar dhe vetëm shpenzimet e tij luksoze mund të kishin shkaktuar një krizë valutore në Egjipt. Pasuria e tij neto do të kishte qenë 410 miliardë dollarë në dollarët e sotëm.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *