Mbretëresha nuk i ka ngrënë kurrë koret e bukës dhe bananen e hante me thikë e pirun


Përdorimi i thikës dhe pirunit për të ngrënë një banane dhe mosngrënia e kores së bukës ishin vetëm disa nga zakonet e mbretëreshës së ndjerë Elizbeth II, kanë zbuluar anëtarët e ish-stafit të saj të kuzhinës.

Një nga ish-kuzhinierët e Mbretëreshës dhe autori i Eating Royally Darren McGrady, tha se Monarkja e ndjerë nuk e hëngri bananen si të tjerët.

Përkundrazi, Mbretëresha priste pjesën e sipërme dhe të poshtme, dhe më pas e ndante lëkurën në gjatësi, shkruan Daily Star, transmeton Klankosova.tv. Më pas i priste në copa të vogla para se t’i hante me pirun.

Not eating bread crusts was among the Queen’s list of eating habit quirks

Një tjetër zakon i saj gjatë vaktit ishte se ajo nuk hante kore buke, gjë që ish-kuzhinieri mbretëror Owen Hodgson, i cili punonte në pallat gjatë viteve ’90, e mësoi në rrugën e vështirë.

Kur ishin fëmijë, Mbretëresha dhe motra e saj, Princesha Margaret, hanin groshë reçeli, rrathë bukë të lyer me gjalpë me reçel sa një qindarkë. Dhe këto ëmbëlsira mbetën në menynë mbretërore gjatë viteve të rritura të Mbretëreshës.

Darren McGrady zbuloi gjithashtu se Mbretëresha hoqi dorë nga ushqimet me niseshte si patatet, orizi ose makaronat kur hante vetëm, transmeton Klankosova.tv.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *