E para grua, Giorgia Meloni betohet si kryeministre e Italisë


Giorgia Meloni është betuar si gruaja e parë kryeministre e Italisë dhe si liderja e parë e ekstremit të djathtë në krye të qeverisë së vendit.

Liderja e “Brothers of Italy (FdI)”, Giorgia Meloni u betua përpara Presidentit Sergio Mattarella të shtunën.

Meloni merr drejtimin e qeverisë nga Mario Draghi pasi FdI-ja e saj udhëhoqi koalicionin e krahut të djathtë drejt fitores në zgjedhjet e përgjithshme të muajit të kaluar, duke fituar rreth 26% të votave. Kabineti prej 24 anëtarësh i Melonit, i cili përbëhet vetëm 6 gra ministre, u betua pas saj.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *