Gjinekologia tregon se cilat ushqime ju duhen për një vagjinë të shëndetshme


Ushqimi i mirë ka çdo përfitim për shëndetin tonë. Lëkura me shkëlqim, menaxhimi më i mirë i peshës, energjia e përmirësuar, imuniteti optimal dhe humori i rritur, të gjitha i nënshtrohen një diete të ekuilibruar, të pastër dhe të shëndetshme. Por sa shpesh mendojmë për shëndetin tonë vaginal dhe riprodhues – e lëre më dëshirën tonë seksuale – kur përpiqemi për një meze të lehtë?

Dr. Heather Bartos, gjinekologe dhe krijuesja e The ME Spot™ dhe Inner-Course™, ka disa mendime anekdotike dhe shkencore mbi atë që ne të gjithë duhet të shijojmë më shumë në pjatat tona për t’i shërbyer më mirë shwndetit tonw seksual dhe vagjinal.

Për muskuj të fortë kegel

“Më pëlqejnë patatet e ëmbla që përmbajnë sasi të larta të vitaminës A. Vitamina A mund të ndihmojë në forcimin e indeve muskulore për mure të shëndetshme vagjinale dhe të mitrës (dhe është burimi i vajit të famshëm të Frankie në Grace dhe Frankie).

Për florën e freskët

Kosi i thjeshtë është plot me baktere të shëndetshme probiotike. Dhe duke qenë se vagina ka një mikrobiomën e saj për ta mbajtur atë të ekuilibruar me pH dhe pa infeksion, flora shtesë është gjithmonë e mirëpritur.

Mbrojtja nga infeksioni

Boronicat janë të shkëlqyera për shëndetin e fshikëzës, gjë që është veçanërisht e rëndësishme për ata që janë të prirur ndaj infeksioneve të traktit urinar. Maskojeni aromën intensive duke përdorur boronicat e ngrira ose lëngun e boronicës në një smoothie, ose zgjidhni pilula me boronicë.

Për rrjedhje të fuqishme të gjakut

“Mollët përmbajnë fitoestrogjenin phloridzin, si dhe antioksidantë, të cilët ndihmojnë në stimulimin e rrjedhjes së gjakut vaginal.”

Për libidon

“Gjatë historisë, shega është njohur si simbol i pjellorisë dhe përforcues i seksit. Rezulton se ka disa të vërteta në këto përralla. Ekspertët thonë se pirja e lëngut të shegës mund të përmirësojë disponimin tuaj, të përmirësojë qarkullimin e gjakut dhe të rrisë nivelet e testosteronit.

Për orgazma më të mëdha

“Sardele… Mirë, më dëgjoni. Omega-3 rrit dopaminën, një kimikat i trurit i çliruar gjatë orgazmës që përmirëson rrjedhjen e gjakut dhe nxit zgjimin.

Për rritjen e ndjeshmërisë

“Disa kërkime tregojnë se forma shtesë e shafranit mund të përmirësojë mosfunksionimin erektil tek meshkujt dhe problemet e zgjimit tek femrat. Kleopatra shfaqet në shumë mite për seksin dhe kënaqësinë, dhe ajo kryesisht lahej në ujë të mbushur me shafran për të rritur ndjeshmërinë dhe për të çuar në kënaqësi më të madhe.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *