Cilët artistë bojkotuan dhe cilët jo Kupën e Botës 2022 në Katar?


Muzika dhe futbolli janë gjithmonë të lidhura në Kupat e Botës me artistë të famshëm që performojnë çdo katër vjet.

Ricky Martin e bëri këtë në vitin 1998 në Francë dhe Shakira performoi në vitin 2010 në Afrikën e Jugut, por Dua Lipa dhe Rod Stewart kanë refuzuar të jenë pjesë e Kupës së Botës 2022.

Qëndrimi i Dua Lipës Aktualisht ka shumë spekulime se do të performoj në ceremoninë e hapjes së Kupës së Botës në Katar”, ka shkruar Dua Lipa në rrjetet sociale.

“Unë nuk do të performoj dhe as kam qenë ndonjëherë e përfshirë në ndonjë negociatë për të performuar. Unë do të brohoras Anglinë nga larg. “Mezi pres të vizitoj Katarin kur ai të ketë përmbushur të gjitha premtimet për të drejtat e njeriut që bëri kur fitoi të drejtën për të pritur Kupën e Botës”.

Ndërkohë, Stewart zbuloi në një intervistë për The Sunday Times se ai refuzoi më shumë se një milion dollarë për të performuar në Katar për arsye morale. Sa i përket Shakirës, ​​njerëzit e afërt të këngëtares së njohur i thanë EFE-së se ajo refuzoi mundësinë për të qenë “në hapje, mbyllje apo ndonjë event” në mbështetje të komunitetit LGBTQ+ dhe të drejtave të grave.

Cilët artistë do të shkojnë në Katar? Faqja e internetit ILoveQatar vëren se Black Eyed Peas do të performojë në ditën e hapjes, me Robbie Williams që do të shfaqet më 8 dhjetor. Balvin, David Guetta, Steve Aoki, Craig David, Major Lazer Soundsystem, Omar Montes, Maluma, Myriam Fares, Nicki Minaj dhe Ozuna do të performojnë gjithashtu gjatë turneut. /Prive.al


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *