Ky qytet i bukur italian po i paguan njerëzit 30 mijë euro për të jetuar atje


Qytetet në të gjithë Italinë janë duke garuar për të nisur skema të zgjuara që synojnë të joshin banorët e rinj për të ringjallur pasurinë e tyre.

Nga shtëpitë e rrënuara që shiten për pak më shumë se një euro, te shtëpitë e gatshme për banim me çmime të ulëta, ka pasur një furi konkurrence.

Qyteti piktoresk i Presicce në rajonin me diell të Pulias është i fundit që hyn në lojë me një ofertë joshëse. Zyrtarët thonë se do t’u paguajnë njerëzve deri në 30 mijë euro për të blerë një banesë të zbrazët dhe për të marrë një vendbanim, raporton cnn.

Edhe më mirë, shtëpitë në shitje si pjesë e marrëveshjes janë me çmim prej rreth 25 mijë eurove. Ashtu si pronat e tjera të lira në shitje në të gjithë Italinë, ato janë braktisur prej kohësh nga pronarët e tyre origjinal.

Dhe si një bonus shtesë, vendndodhja është e pabesueshme, e rrethuar nga natyra e zonës Salento në thembër të çizmes së Italisë dhe afër plazheve dhe ujërave të pastra të Santa Maria di Leuca.

Së bashku, Presicce dhe Acquarica tani kanë rreth nëntë mijë banorë, por vetëm gjysma e popullsisë jeton në pjesën më të vjetër të komunitetit. Bashkia ka nisur tashmë skema të tjera për të joshur më shumë banorë, duke përfshirë përfitimet tatimore për të ngritur aktivitete të reja biznesi dhe bonuse për fëmijë për familjet me fëmijë.

Për t’u kualifikuar për stimujt 30 mijë euro, blerësit duhet të marrin rezidencën në Presicce dhe të blejnë një nga pronat e ndërtuara përpara vitit 1991, të cilat janë hartuar nga autoritetet.

Çmimet e banesave nisin nga 500 euro për metër katror. Rreth 25,000 euro duhet të mjaftojnë për të siguruar një banesë prej 50 metrash katrorë që ka nevojë për disa riparime.

Presicce fitoi një reputacion si “qyteti i arit të gjelbër” i Pulias për ullishtat e harlisur që japin vaj ulliri ekstra premium, duke lulëzuar gjatë Rilindjes si një çiflig i begatë i njohur gjithashtu për verërat e shkëlqyera, djathërat dhe tregtinë e bagëtive.

Shumë ndërtesa historike kanë qasje private në dhomat nëntokësore ku ende qëndrojnë mullinj masivë. Udhëtimet me guidë nëpër qytetin nëntokësor janë një pikë kryesore turistike.

Në lagjen e lashtë, rrugë të gjera elegante përshkohen nga rrugica të ngushta gjarpëruese. Ndërtesa të dekoruara madhështore në ngjyrë ari me ballkone prej hekuri të farkëtuar dhe oborret e brendshme ndërthuren me banesa të thjeshta të bardha.

Vecchi curti (oborret e vjetra) janë banesa tipike të vendosura në dy lagje piktoreske të qendrës së vjetër të quajtur Corciuli dhe Padreterno me kopshte private, mullinj nëntokësorë, pemë agrume dhe bimë ekzotike.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *