Protesta në Tiranë për ngjarjen e 11-vjeçares, bën bashkë Borën dhe Beatrixën (foto)


Protesta e zhvilluar pasditen e sotme përpara sheshit Nënë Tereza, ka solidarizuar qindra qytetarë me me ngjarjen e ndodhur së fundmi në Prishtinë.
Mes tyre kanë qenë personazhe të njohur të ekranit, të cilët kanë dhënë mesazhet e tyre. Mirëpo, ato që kanë tërhequr vëmendje kanë qenë padyshim këngëtarja Beatrix Ramosaj dhe moderatorja Bora Zemani.

Vajzat ndonëse nuk flasin me njëra-tjetrën, duket se kjo kauzë i ka bërë bashkë. Trixa ka qenë në rreshtin e parë pranë emrave të tjerë si Fifi, Monika Lubonja dhe shumë të famshëm.

Ndërsa Bora, ka qenë e shoqëruar nga mamaja e saj dhe mikesha e ngushtë, Semi Jaupaj. Gjithashtu si në cdo protestë tjetër që ka marrë pjesë, Bora ka pasur dhe djalin e saj, Arborin.

Iniciatorja e kësaj proteste është Fifi, e cila duket se ka përgatitur dhe një pankartë me frazën: “Unë bërtita. Jooooo!”.

Personazhe të njohur të ekranit kane qene si aktorja Monika Lubonja, Klea Huta, Einxhel Shkira, moderatori Ermal Peci, Rudina Hajdari dhe shumë emra të tjerë.

Një numër i madh fëmijësh kur mbushin pesë apo gjashtë vjeç fillojnë të kafshojnë thonjtë ose ky zakon krijohet në adoleshencë, ndaj prindërit dyshojnë se fëmija i tyre ka disa probleme.
Megjithatë, shpesh nuk ka arsye për t’u frikësuar, sepse onikofagjia, siç quhet çrregullimi i kontrollit të impulsit, pra kafshimi i thonjve, mund të jetë një fazë e shkurtër, pas së cilës ka mërzi ose lodhje.
Shtγ’p hapsiren rek.lamυese me pσshte per te ndjekυr videσn ↓↓ artikυlli vazhdσn..

Nëse, nga ana tjetër, vëreni se zgjat më shumë, atëherë bëhet shkak për shqetësim dhe duhet kërkuar arsyet.
Një nga arsyet mund të jetë pasiguria apo shqetësimi me moshatarët kur fëmija tërhiqet në vetvete, nuk di të vendoset në shoqëri, ka frikë se do të gjykohet pavarësisht se çfarë thotë apo bën. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të monitoroni se si sillet dhe të punoni për të forcuar vetëvlerësimin e tij.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *