Tifozja më e bukur në Kupën e Botës ‘Katari 2022’ pa dyshim që është kjo vajzë nga Arabia Saudite


Arabia Saudite ka shkaktuar befasinë e parë në Kampionatin Botëror duke mposhtur njërin prej favoritëve kryesorë për ta fituar titullin, Argjentinën. Argjentina kishte epërsinë prej një goli të shënuar nga Lionel Messi, mirëpo arabët arritën ta përmbysnin rezultatin, shkruan Korrespodenti.

Përmbysja e rezultatit duket se ka “çmendur” tifozët arab që ndodheshin në stadium e po ashtu edhe komentatorin arab, i cili është bërë viral në internet për mënyrën e komentimit.
Mirëpo, Arabia Saudite sivjet në katar ka befasuar të gjithë edhe me mbështetjen e tifozëve, sidomos të gjinisë femrore. Një tifoze e bukur që padyshim është ndër tofozet më të bukura që po përcjellin këtë botëror në Katar, është nga Arabia Saudite.

Me që ka shumë paragjykime në opinion se Arabia Saudite i mban vajzat të mbuluara dhe se ato nuk shfaqen në publik, duket të ketë qenë ndoshta e gabuar.

Tifozja që shihni më poshtë është bërë virale nëpër mediat sociale. Ende nuk dihet identiteti i saj, por se është e veshur me fanellën e Kombëtares së Arabisë Saudite dhe se në pamje shihet se ëhstë një arabe, është mjaftuese e qartë.

Edhe pse me siguri që ka ende punë në avancimin e të drejtave të femrave në Arabinë Saudite, ky imazh i tifozes, por edhe tifozëve tjera femra, jep një indikacion se gjërat kanë ndryshuar edhe atje.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *