U përplas nga shqiptari në Greqi, ndërron jetë 21-vjeçarja, familja dhuron organet e saj


Vajza 21-vjeçare nga Chania, e cila mbeti e plagosur rëndë pasi u përplas nga 26-vjeçari shqiptar në Selanik në orët e para të së martës, fatkeqësisht nuk ia doli dhe ka ndërruar jetë.

Sipas informacioneve, vajza 21-vjeçare ka dhënë frymën e fundit pak pas orës 8 të mëngjesit të sotëm, në spitalin Papageorgiou ku u shtrua në ICU pas një sërë operacionesh, kryesisht në kokë. Shqiptari, i cili pritet të kërkojë falje nesër, pasi kishte përplasur vajzën në rrugën Egnatia në qendër të Selanikut, e la të gjakosur në rrugë pa i dhënë ndihmë.

Studentja e Mjekësisë Veterinare e AUTH-së, të hënën mbrëma ndodhej në Chania, vendlindja e saj dhe kishte marrë fluturimin e fundit për në Selanik. Pak pas orës 01:00 të së martës, 21-vjeçarja, duke u nisur për në shtëpinë e miqve të saj, ka kaluar rrugën Egnatia, kur është marrë para dhe është “hedhur” në ajër nga makina e drejtuar nga 26-vjeçari që vraponte me shpejtësi marramendëse në qendër të Selanikut.

Makina ishte në pronësi të një 44-vjeçari grek, i cili pretendonte se nuk e drejtonte vetë makinën, por ia kishte dhënë hua mikut të tij shqiptar 26-vjeçar. “Ia dhashë për të provuar”, u tha ai autoriteteve.

Vendimi i familjes

Mes zisë së saj të rëndë, familja e 21-vjeçares vendosi të procedonte me një akt të madh humanizmi dhe dashurie, pasi u konstatua se gjendja shëndetësore e fëmijës është e pakthyeshme, u vendos që të procedohet me një dhurim të organeve për t’u ofruar jetë njerëzve të tjerë në nevojë.

“Emmanuela ishte një mrekulli fëmijërore që në momentin që lindi dhe kur u largua donte të bënte një mrekulli më shumë, të jepte jetë… atë që iu hoq”.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *