The Simpson “godet” sërish, një tjetër parashikim ‘i frikshëm’ (VIDEO)


Seriali The Simpson ka “goditur” sërish me parashikimin e rradhës dhe kësaj here e ka theksuar vetë protagonisti i saj, Elon Musk.

Sipas NYP, Musk në një postim vuri në pah se në një episod të vitit 2015 sitcom-i i animuar i Fox që me sa duket la të kuptohet për marrjen e Twitter nga ana e tij. “Simpson parashikuan se do të blej Twitter S26E12,” shkroi Musk.

Episodi, i titulluar “Mushku që ra në tokë”, fillon duke treguar Lisa Simpson duke u kujdesur për një shtëpi zogjsh me një shenjë që lexon “Home Tweet Home”. Ajo po ushqen zogj të vegjël kur një shqiponjë tullace i këput dhe i vret.

Ndërsa shqiponja fluturon në distancë, Musk mbërrin me raketën e tij. Zjarri nga avioni djeg shqiponjën, një emblemë e gjatë e SHBA.

“Ruajeni veten, familje. Ne jemi gati të takojmë një qenie me inteligjencë shumë më të madhe se e jona”, thotë Homer Simpson përpara se ta drejtojë Bartin të rrëmbejë shkopin e tij të bejsbollit.

Musk heq përkrenaren e tij hapësinore dhe identifikohet: “Përshëndetje, unë jam Elon Musk”. Homeri hedh lakuriqin në kokë ndërkohë që Lisa bërtet: “Babi, jo! Elon Musk është ndoshta shpikësi më i madh i gjallë.”

Kamera kalon në një shtëpi të re zogjsh të avancuar teknologjikisht që ka tërhequr disa zogj. “Unë mendoj se njerëzimi dëshiron ndryshimin e saj një herë në një shtëpi zogjsh,” thotë Lisa ndërsa Musk rimbaron anijen e tij.

Fansat e “The Simpsons” janë gjithashtu të bindur se shfaqja parashikoi barazimin e mjerueshëm 0-0 të Kupës së Botës 2022 të Anglisë dhe Amerikës që u luajt të premten. Në episodin e vitit 1997 “The Cartridge Family”, familja shikon një reklamë televizive për një ndeshje që do të përcaktojë “cili komb është më i madhi në Tokë”, por vetëm disa sekonda pas veprimit, Homeri dëgjohet duke bërtitur “i mërzitshëm!”

Një numër parashikimesh të tjera që përfundimisht dolën të vërteta përfshijnë kandidimin presidencial të Donald Trump në 2024 dhe Gjermaninë ngritjen e Kupës së Botës në 2014.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *